Upišite se u bazu

Search
Close this search box.

Hrvatska obrtnička komora podigla tužbu protiv Ubera zbog poticanja na nelegalni prijevoz putnika

Hrvatska obrtnička komora (HOK) je u ime hrvatskih taksi prijevoznika, obrtnika-članova HOK-a, podnijela Trgovačkom sudu u Zagrebu tužbu protiv Ubera Croatia d.o.o. zbog poticanja na nelegalni prijevoz putnika.

Objavljeno je to na današnjoj konferenciji za medije, održanoj u HOK-u, na kojoj su sudjelovali predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec i član Sekcije taksi prijevoznika HOK-a Božo Miletić

Hrvatska obrtnička komora u tužbi zahtijeva da Trgovački sud zabrani zavaravajuće i nedopušteno oglašavanje njihovih usluga. Naime, Uber Croatia d.o.o. oglašava nelegalni prijevoz putnika osobnim automobilom, što je u stvari autotaksi prijevoz, ali bez licence i dozvole, čime potiče nelojalnu konkurenciju legalnim taksistima.
-Odlučili smo podnijeti tužbu jer se uporno krši zakon i smanjuje mogućnost svima onima koji posluju legalno da ostvaruju materijalnu dobit za sebe i svoje obitelji. Svaka konkurencija je dobra, ali Hrvatska obrtnička komora neće stati iza onih koji ne poštuju zakone. Također, ukazujemo Vladi da tvrtka Uber Croatia svjesno potiče druge na stvaranje nelojalne konkurencije – rekao je Dragutin Ranogajec, predsjednik Hrvatske obrtničke komore.

Član Sekcije taksi prijevoznika HOK-a i predsjednik Taksi udruženja Dubrovnik Božo Miletić zahvalio je Hrvatskoj obrtničkoj komori koja je stala iza obrtnika i poduzetnika koji obavljaju taksi prijevoz.

-Prema Zakonu o prijevozu u cestovnom prometu, za sve one koji obavljaju taksi prijevoz moraju vrijediti isti uvjeti poslovanja. Stoga apeliramo na Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture da i ono pokrene postupak protiv onih koji potiču na kršenje zakona – napomenuo je Miletić.

Taksisti upozoravaju na to da Uber sustavno, od samog početka dolaska na hrvatsko tržište, krši niz zakona te predstavlja nelojalnu konkurenciju obrtnicima i trgovačkim društvima koja obavljaju taksi prijevoz. Osim što zaobilazi niz zakonskih propisa koji reguliraju taksi djelatnost, Uber ignorira i financijske obveze koje bi kao pružatelj taksi usluga morao platiti, a tek je nedavno fiskalizirao svoje poslovanje. Na taj način Uber svoje načelno jeftinije usluge temelji na neplaćanju davanja državi koje su dužni plaćati obrtnici i trgovačka društva, koji su stavljeni u neravnopravan tržišni položaj. Bez obzira što se registracija djelatnosti poslovanja tvrtke Uber stalno mijenja, riječ je o sudjelovanju u pružanju usluge autotaksi prijevoza (javnog), koji je strogo reguliran zakonom.
pressica u HOK-u

Taksisti su dužni ispunjavati sve zakonske uvjete za obavljanje autotaksi djelatnosti, a svjedoci su svakodnevnog kršenja zakonske regulative koja uređuje područje pružanja taksi usluge od strane vozača koji uslugu taksi prijevoza pružaju temeljem Uber aplikacije. Samo pravna osoba ili obrtnik mogu uz posjedovanje licencije obavljati djelatnost javnog cestovnog prijevoza putnika. Stoga fizičke osobe – građani koji nemaju svoju tvrtku ili obrt i koji osim toga nemaju licenciju, ne mogu obavljati djelatnost javnog cestovnog prijevoza putnika. Ukoliko se fizičke osobe-građani ipak odluče obavljati djelatnost javnog cestovnog prijevoza putnika bez registracije i licencije, tada krše Zakon o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti i njihov rad je protuzakonit kao i izdani  računi za njihove usluge. Kada Uber daje usluge neregistriranim fizičkim osobama-građanima koji prevoze putnike u javnom cestovnom prijevozu tada isti sudjeluje i potiče obavljanje neregistrirane djelatnosti u Republici Hrvatskoj.

Prema trenutno važećim hrvatskim zakonima, autotaksi prijevoz se obavlja na temelju dozvole, koju izdaje nadležno tijelo jedinice lokalne samouprave, odnosno Grada Zagreba, pravnoj ili fizičkoj osobi koja ispunjava sljedeće uvjete:

  • ima važeću licenciju za obavljanje autotaksi prijevoza
  • ima položen ispit, odnosno zaposlenog vozača s položenim ispitom
  • jedinice lokalne samouprave utvrđuju cijenu prijevoza, a mogu utvrditi mjerila na temelju kojih će odrediti broj autotaksi prijevoznika i/ili vozila kojima se obavlja autotaksi prijevoz na njihovom području.
  • tijekom obavljanja autotaksi prijevoza putnika u vozilu mora biti uključen taksimetar, s vidljivom cijenom obavljenog prijevoza koja mora biti sukladna važećoj tarifi.
  • vozač autotaksi vozila mora imati položen ispit o poznavanju osnovnih podataka o kulturnim, gospodarskim, turističkim, prometnim i drugim značajnim objektima i znamenitostima na području na kojem obavlja prijevoz.
  • vozači autotaksi vozila i vozači koji obavljaju javni prijevoz putnika vozilima za koja je potrebna vozačka dozvola B kategorije moraju steći početnu kvalifikaciju.

Pojedinci koji obavljaju prijevoz temeljem aplikacije Uber, s druge strane, obavljaju taksi prijevoz bez:

– taksi dozvole
– licencije
– ispita o poznavanju grada
– kvalifikacije za vozača
– bez fiksne cijene usluge prijevoza
– upitna je sigurnost putnika (koliko sati rade vozači, kakve automobile koriste…)

Povezane novosti

Predstavnici ribara pri HOK-u na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Najavljen 27. Susret ribara u Petrčanima 10.-12. listopada 2024. Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dalibor Kratohvil, predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu HOK-a Nedoklan i potpredsjednik Ceha Šunjić sudjelovali su na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva s ostalim dionicima u ribarstvu na temu aktualnosti u sektoru, s ciljem unapređenja postojećeg stanja. Predstavnike svih segmenata […]
41 primjedba HOK-a na nove kurikulume: Učenje temeljeno na radu je ključ
Hrvatska obrtnička komora (HOK) je u postupku e-savjetovanja uputila 41 komentar na kurikulume za obrtnička zanimanja, pri čemu podržava uvođenje novih kurikuluma u sustav strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te modernizaciju provedbe strukovnog obrazovanja, posebno isticanjem modularnog pristupa te jačanje segmenta učenja temeljenog na radu kao ključne komponente kvalitetnog strukovnog obrazovanja. Traženo je da se u […]
Potpisan Sporazum o suradnji Hrvatskog društva ekonomista i Hrvatske obrtničke komore
Hrvatska obrtnička komora i Hrvatsko društvo ekonomista potpisali su Sporazum o suradnji kojim se, između ostalog, omogućuje zajedničko djelovanje na jačanju obrtništva i poduzetništva, poboljšanje poslovnog okruženja te konkurentnosti hrvatskog gospodarstva. Jedan od inicijatora suradnje je predsjednik Obrtničke komore Primorsko-goranske županije i potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore dr.sc. Emil Priskić. Sporazum su potpisali predsjednik Hrvatske obrtničke […]